Gothic – Gothica, z Gothikiem

Od jakiegoś czasu dyskutujemy nad poprawną deklinacją obcej nazwy własnej Gothic. Spór dotyczy tego czy zamieniać c na k tylko, gdy jest ono zmiękczane, tj. wyłącznie w narzędniku (Gothikiem), czy w każdym przypadku oprócz mianownika, tj. Gothic, Gothika, Gothikowi, etc.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
„Zamiana” litery jest skutkiem zmiękczenia głoski (k:k’), dlatego stosujemy ją tylko tam, gdzie dochodzi do tego zmiękczenia. W męskiej nazwie Gothic występuje ono w narzędniku, a np. w żeńskiej nazwie Metallica – w dopełniaczu. Zapiszemy zatem: z Gothikiem, bez Metalliki.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski