Gozończycy

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, jak nazwiemy mieszkańców wyspy Gozo? Gozytańczycy?
Pozdrawiam
Berenika
Nazwy mieszkańców państw, krajów, krain, terytoriów czy wysp tworzymy zasadniczo przez dodanie przyrostka -czyk, przy czym pomiędzy temat a przyrostek wprowadza się zazwyczaj dodatkowe elementy rozszerzające przyrostek i ułatwiające wymowę. Najbardziej regularna i potwierdzona w uzusie nazwa mieszkańca wyspy Gozo to Gozończyk, por.

Gozończycy wcale nie są zainteresowani stałym połączeniem z Maltą.
W Betlejem można także zobaczyć, jak niegdyś żyli i pracowali Gozończycy.
– Gozończycy zawsze podkreślali swoją odrębność. To ludzie bardzo pracowici i dumni – stwierdza przewodnik.
Warto pamiętać o tym, że Gozończycy często pracują na Malcie i po południu korek samochodów na Gozo będzie spory.

Adam Wolański