Grab

Czy nazwa miejscowości Grab odmienia się tak samo, jak nazwa drzewa grab? Jeżeli chodzi o miejscowość, to większość osób znających miejscowość odmienia tak: M. Grab, D. Grabiu, C. Grabiowi, B. Grab, N. Grabiem, Msc. Grabiu, W. Grabiu. A ludzie nieznający miejscowości bliżej odmieniają tak, jak drzewo. Pierwsza odmiana jest używana przez mieszkańców miejscowości, w dokumentach itp. i nikt nie traktuje jej jako błędu. Druga odmiana w stosunku do nazwy miejscowości odbierana jest jak nienaturalna.
Czy nie pomylił się Pan w dopełniaczu, miało być chyba Grabia? Dopełniacz Grabia podaje Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce (tom 1, 1980) dla dwóch wsi: jednej w byłym województwie krośnieńskim i drugiej w kaliskim. Z dopełniaczem Grabu przytoczono tam nazwę części wsi Krowica Zawodnia, też w kaliskiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski