Grupa Kapitałowa Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A.

Proszę o odpowiedź dotyczącą odmiany nazwy. Czy poprawne będzie zdanie: Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A.? Czy raczej powinniśmy użyć formy: Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. Zaznaczam, że podmiot jest zarejestrowany jako: Grupa Kapitałowa + nazwa w mianowniku (nie Grupa Kapitałowa + dopełniacz, np. Grupa Kapitałowa Towarzystwa Ubezpieczeń S.A.)
Dziękuję
Pozdrawiam
Postać mianownika niczego nie rozstrzyga, gdyż niektóre tak zbudowane nazwy odmieniają się według związku zgody (np. miasto Warszawa, miasta Warszawy…), a inne według związku rządu (np. stacja Warszawa Gdańska, stacji Warszawa Gdańska…). W wypadku nazwy wymienionej w pytaniu poprzestałbym jednak na odmianie pierwszego członu, czyli Grupy Kapitałowej, aby – gdy nazwa znajdzie się w dopełniaczu – nie stwarzać mylnego wrażenia, że jej drugi ma zawsze wartość dopełniacza, czyli że chodzi o Grupę Kapitałową Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski