Grygiel i Waydel

Szanowni Państwo,
mam wątpliwości odnośnie odmiany dopełniaczowej nazwisk Grygiel i Waydel. Czy właściwą jest odmiana Grygiela/Waydela, czy też Grygla/Waydla?
Pozostaję z szacunkiem
Oba nazwiska noszą znamiona obcości, a w wypadku nazwisk obcych zakończonych na -el o zachowaniu lub pominięciu -e- w odmianie decyduje stopień przyswojenia nazwiska polszczyźnie. Nie ma tu jasnych reguł i jeśli tradycja ani preferencje danych osób nie dają wskazówki, to można odmieniać GrygielGrygla i WaydelWaydla, a także GrygielGrygiela i WaydelWaydela. Sam chyba zdecydowałbym się na to drugie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski