Halszka a Elżbieta

Szanowni Państwo,
czy wiadomo, dlaczego Sienkiewicz zdrabniał Helenę Kurcewiczównę jako Halszkę, skoro jest to zdrobnienie imienia Elżbieta?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Szanowny Panie,
geneza imienia Halszka (wcześniej Halżka, Alżka, Helżka) rzeczywiście wiąże się z imieniem Elżbieta. Józef Bubak opisuje je jako pierwotne zdrobnienie od tego imienia. Warto jednak pamiętać, że Halszka funkcjonuje już dziś jako imię samodzielne. Związki Halszki z Heleną są zatem związkami czysto fonetycznymi, nie genetycznymi i takim właśnie skojarzeniom należy przypisać fakt, że Sienkiewicz Helenę Kurcewiczównę nazywa Halszką. Być może jest to też kresowy regionalizm, skoro Halszką nazywana była również pochodząca z Wołynia Helena Mniszkówna.
Monika Kresa, Uniwersytet Warszawski