Hergé

Dzień dobry,

jeden z najbardziej znanych twórców komiksów, Georges Remi, używał urobionego od swoich inicjałów pseudonimu Hergé (wym. erże). Czy taki pseudonim należałoby odmieniać przez przypadki? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Pseudonim Hergé (wymowa: [erże] z akcentem na ostatnią sylabę) jest w polszczyźnie odmienny. Deklinuje się przymiotnikowo, por. D., B. Hergégo (wymowa: [erżego]), C. Hergému, N., Ms. Hergém. Pozostawienie omawianej tu nazwy w formie mianownikowej jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy będzie ją poprzedzał odmieniony rzeczownik pospolity, por. np.

  • Pseudonim rysownika Hergé pochodzi od inicjałów jego imienia i nazwiska RG (wymawianych po francusku).
Adam Wolański