Hey

 
Hey
29.05.2019
Szanowni Państwo,
czy nazwa polskiego zespołu rockowego Hey jest odmienna? WSO twierdzi, że nie, ja jednak mam co do tego wątpliwości. Podobnie brzmiące słowa Tey (kabaret) i May (nazwisko męskie) według autorów tego słownika odmieniają się. Skoro jedną z cech polszczyzny jest bogata fleksja, a językoznawcy zżymają się na nieodmienianie różnych wyrazów przez użytkowników języka, to czy zasadny jest „zakaz” odmiany nazwy rodzimego zespołu?

Z wyrazami szacunku,
Tomasz Kulicki
Szanowny Panie,
sądzę, że powodem zakwalifikowania nazwy Hey jako nieodmiennej jest utożsamienie jej z wyrazem pospolitym hej, należącym do nieodmiennej części mowy, jaką jest wykrzyknik. Jest w tym jednak pewna niekonsekwencja, ponieważ Tey – nazwa poznańskiego kabaretu – uznana przez WSO za odmienną, także u swych źródeł ma nieodmienny wyraz (tej to wyraz charakterystyczny dla gwary miejskiej Poznania – jest on formą zaimka ty, używaną też w funkcji partykuły, por. No co robisz, tej?).
Moim zdaniem należałoby usankcjonować uzus i (przynajmniej na poziomie normy użytkowej) opisywać nazwę Hey jako odmienną: płyta Heya, grał z Heyem itd.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!