Humpty Dumpty

Jak odmieniać postać znaną jako Humpty Dumpty? Humpty'ego Dumpty'ego, Humpty Dumpty'ego czy w ogóle nie odmieniać?

Pozdrawiam

Nazwa fikcyjnej postaci ma odmianę przymiotnikową. Deklinacji podlegają oba człony nazwy. Ów rym wewnętrzny, który powstaje w przypadkach zależnych, nie jest tu żadnym przeciwwskazaniem. Wręcz przeciwnie – uwypukla podobieństwo struktury brzmieniowej obu członów nazwy.

Wzór odmiany jest następujący:

  • D. Humpty’ego Dumpty’ego,
  • C. Humpty’emu Dumpty’emu,
  • B. Humpty’ego Dumpty’ego,
  • N. Humptym Dumptym,
  • Ms. (o) Humptym Dumptym.

Tego rodzaju odmiana jest poświadczona w uzusie, por. np.

  • Jasper Fforde uczynił Humpty’ego Dumpty’ego jednym z bohaterów swoich dwóch powieści.
  • Potajemnie pomagają Humpty’emu Dumpty’emu w jego planie zemsty.
  • Razem z błyskotliwą Kitty i bystrym jajkiem Humptym Dumptym staje do walki, której celem jest ocalenie świata przed zagładą.
Adam Wolański