IRC i ASCII

Niebawem będę musiała zaprezentować przed komisją swoją pracę maturalną. Dotyczy ona języka sieci. Nie wiem jednak jak wymawia się skróty irc i ASCII.
Pozdrawiam – Milka
Skrótowiec pierwszy pisałbym także jako IRC (Internet Relay Chat), jest to nawet zapis podstawowy. Wymawia się go u nas [i-er-ce] albo [irc], na egzaminie lepsze będzie to pierwsze, bo nie razi potocznością. ASCII (American Standard Code for Information Interchange) wymawia się [aski].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski