Idę czy idziemy

Idę z żoną do kina czy idziemy z żoną do kinaJakie są ogólne zasady użycia formy czasownika w sytuacji jak wyżej?

Obie konstrukcje są poprawne, natomiast każda z nich nieco inaczej akcentuje elementy wydarzenia. Zdanie Idę z żoną do kina wskazuje Pana jako głównego wykonawcę, a żonę jako towarzyszkę, podczas gdy zdanie Idziemy z żoną do kina wskazuje obie osoby jako równorzędne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski