Idę na tramwaj czy do tramwaju?

Idę na tramwaj czy idę do tramwaju ? A co z pociągiem ? Do pociągu czy na pociąg?
Obie konstrukcje są poprawne, ale częstsza jest idę na tramwaj, na autobus, na pociąg – ma ona znaczenie ‘zmierzam do miejsca, skąd odjeżdża tramwaj, autobus, pociąg’. Ciekawe, że tej konstrukcji nie używamy ze słowem metro (mówimy: Idę na stację metra, Idę do metra).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski