Ido

Szanowni Państwo,
Jak się powinno odmieniać męskie imię Ido? Interesuje mnie szczególnie forma miejscownika.
Pozdrawiam
Krzysztof
Można je odmieniać podobnie jak imię Benito, tzn. DB. Ida, C. Idowi, N. Idem, Ms. Idzie (odmiana typu Iwo, Iwona nie może tu mieć zastosowania). Jest to jednak imię bardzo rzadko spotykane, toteż uzasadniona byłaby też nieodmienność, dzięki której nie mielibyśmy problemu z odtworzeniem mianownikowej postaci nazwy. Warto w związku z tym wspomnieć o wyraźnej tendencji do nieodmieniania imion obcych zakończonych na -o, którą można uzasadniać względami funkcjonalnymi, ponieważ we fleksji zaciera się odrębność różnych form, np. imion Romano i Roman, Alberto i Albert.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski