Ileilu

Dzień dobry,

Jak poprawnie powinno brzmieć pytanie o ilość w przypadku zdań:

Ile (ilu) danych potrzebujesz?
Ile (ilu) urządzeń potrzebujesz?

Czasownikiem potrzebować ciągle jeszcze rządzi dopełniacz, a nie mianownik, czy tu trzeba jednak brać pod uwagę rodzaj rzeczownika?

EL

Szanowna Pani,

jak Pani słusznie zauważyła, czasownik potrzebować wymaga dopełniacza, więc poprawne konstrukcje to: Ilu danych potrzebujesz? Ilu urządzeń potrzebujesz? Rodzaj rzeczownika nie ma tu znaczenia.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski