Ile państwa?

Szanowni Państwo,
spotkałam się z formą Szanowni Państwa. Ktoś powiedział mi, że używa się tego, gdy zwracamy się do różnych grup – państw. Znalazłam około 1500 wyników w Googlach, nawet na stronie gov.pl.

Będę bardzo wdzięczna za komentarz.

Z poważaniem,
Urszula Chybowska
Szanowna Pani,
przyznam, że nie zetknęłam się z konstrukcją Szanowni Państwa, a gdy wpisałam ją w wyszukiwarkę internetową, to wyświetliły się jedynie
strony z wyrażeniem Szanowni Państwo. Tak czy inaczej, rzeczownik państwo (‘pan i pani’) już sam w sobie jest w liczbie mnogiej, co poznajemy po jego składni: Ci mili państwo przyszli (a nie: Te miłe państwo przyszło). W związku mianownik (i wołacz) liczby mnogiej tego rzeczownika nie ma formy państwa (jest to natomiast, jak wiemy liczba mnoga rzeczownika państwo ‘kraj’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski