Ilmień

Jak prawidłowo pisać nazwę jeziora Ильмень?
1. Ilmen.
2. Ilmeń.
3. Ilmień?
Zgodnie z zasadami transkrypcji z języka rosyjskiego powinno być Ilmień. Zapis Ilmen, znacznie częściej spotykany w tekstach internetowych, podają m.in. publikacje encyklopedyczne PWN, przy czym niektóre z nich wymieniają Ilmień jak możliwy wariant zapisu.
Wniosek jest taki: Ilmień to zapis wzorcowy, Ilmen wariantywny, uzasadniony zwyczajem językowym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski