Iloma?

Szanowni Państwo,
jak należy używać liczebnika iloma, gdy odpowiedzią na pytanie jest np. 21?

Z wyrazami szacunku,
Aleksandra
Iloma to forma narzędnika. Zapytamy więc np. Iloma dyscyplinami się interesujesz?, na co możemy dostać odpowiedź: Dwoma, pięcioma, dwudziestoma jeden itd.
Warto pamiętać, że poprawnymi (choć coraz rzadziej używanymi) formami narzędnika – zarówno zaimków liczebnych, jak i liczebników – są też formy z końcówką -u (Ilu dyscyplinami się interesujesz? – Kilku / pięciu / dwu / dwudziestu jeden itd.).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski