Iłowa

Jak prawidłowo powinno odmieniać się nazwę miejscowości Iłowaw Iłowej czy w Iłowie? Daleko od Iłowej czy od Iłowy?
W Polsce są, jak podano w Nazwach geograficznych Rzeczypospolitej Polskiej, dwie miejscowości o tej nazwie: miasto w województwie lubuskim i wieś w województwie lubelskim. Pierwszą większość źródeł radzi odmieniać przymiotnikowo: DCMs. Iłowej, BN. Iłową, choć kilka publikacji (m.in. Nowy słownik poprawnej polszczyzny) zaleca odmianę rzeczownikową: D. Iłowy, CMs. Iłowie, B. Iłowę, N. Iłową. W tych tekstach internetowych, w których odbijają się lokalne zwyczaje językowe, odmiana przymiotnikowa również przeważa, w związku z tym należy ją uznać za wzorcową.
Nazwę wsi odmieniamy według wzoru rzeczownikowego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski