Imię Teo

Dzień dobry,

chciałabym prosić o opinię dotyczącą odmiany imienia Teo, jako zdrobnienia od imienia Teodor. Wiem, że większość językoznawców zaleca (pełne) imię Leo zostawiać nieodmienne, zgodnie ze słownikiem jako imię krótkie obce zakończone na -o. Nie jestem pewna, czy przy Teo jako zdrobnieniu również zastosować tę zasadę i zostawiać nieodmienne, czy jednak odmieniać? Tylko jeśli odmieniać, to jak (zwłaszcza w narzędniku i miejscowniku)? Z góry dziękuję za pomoc!

W polszczyźnie rzeczywiście większość krótkich i skróconych imion męskich zakończonych na -o się nie odmienia (por. WSO, reguła [240]/61.2.), np. Leo, T(h)eo, Ugo. Jeśli jednak ktoś chciałby deklinować imię Teo w żywej mowie (odmiana potoczna polszczyzny, nieoficjalna), to może to robić według następującego wzorca: D., B. Tea, C. Teowi, N. Teem, Ms. (o) Teo.

Adam Wolański