Imiesłów uprzedni

Dzień dobry!

Pomagam koleżance z Francji nauczyć się polskiego i chciałbym zadać następujące pytanie:

Czy imiesłów przysłówkowy uprzedni może być używany wraz z czasem przyszłym? Np. Przeczytawszy gazetę, pójdę na spacer.

Bardzo ciężko jest znaleźć na ten temat informacje.

Dziękuję i pozdrawiam!

Szanowny Panie,

reguła mówi, że czynność wyrażona w zdaniu nadrzędnym przy imiesłowowym równoważniku zdania z -łszy, -wszy musi być przeszła. Inaczej mówiąc, nie powinno się używać imiesłowów uprzednich, gdy orzeczenie zdania głównego występuje w czasie przyszłym. Muszę jednak przyznać, że jest to martwa zasada – nawet podręczniki szkolne są pełne poleceń typu Obejrzawszy film, napisz jego recenzję

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski