Imiesłowowy równoważnik zdania a strona bierna

Dzień dobry,

Czy poprawne są konstrukcje w stronie biernej z imiesłowem, jak np. Był widziany, leżąc na plaży?

Wiem, że imiesłów czynny musi odpowiadać podmiotowi i niepoprawne są zdania typu Idąc ulicą, świeciło słońce, ale w tym przypadku wydaje mi się, że ta zasada jest zachowana, mam jednak wątpliwości.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zasada tożsamości podmiotów głosi, że podmiot zdania nadrzędnego i równoważnika musi być ten sam oraz musi wskazywać na tego samego wykonawcę czynności. Z tego powodu w konstrukcjach z imiesłowowym równoważnikiem nie powinno się stosować strony biernej.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski