Imiesłowowy równoważnik zdania

Dzień dobry,

poproszę o informację czy poniższe zdanie jest poprawne językowo: Rozmawiając z bratem o ulubionych hitach, tak mi się jakoś [w domyśle: o tym] przypomniało.

Jeśli nie, to poproszę o wyjaśnienie błędu oraz jak powinno wyglądać poprawne zdanie.

Z wyrazami szacunku,

Zdzirski

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie zawiera błąd składniowy w zakresie imiesłowowego równoważnika zdania. Używanie równoważników zdań z imiesłowem przysłówkowym wymaga m.in. respektowania zasady tożsamości podmiotów. Zgodnie z tą zasadą równoważnik i zdanie główne muszą mieć tożsamy (wspólny) podmiot mianownikowy, wskazujący wprost lub pośrednio wykonawcę czynności, o którym mowa w obu częściach zdania złożonego. W omawianym tu wypowiedzeniu człon imiesłowowy ma podmiot mianownikowy (por. ja rozmawiałem z bratem), ale w zdaniu nadrzędnym mamy podmiot w celowniku (por. mi się przypomniało [o tym]).

Aby wypowiedzenie było poprawne, należy je przeredagować. Imiesłowowy równoważnik zdania powinien się stać regularnym zdaniem podrzędnym okolicznikowym czasu, por.

  • Kiedy rozmawiałem z bratem o ulubionych hitach, tak mi się jakoś [o tym] przypomniało.

Można też użyć zdania z konstrukcją przyimkową:

  • Podczas rozmowy z bratem o ulubionych hitach tak mi się jakoś [o tym] przypomniało.
Adam Wolański