Immersja językowa

Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące definicji immersji językowej. W różnych źródłach znajduję różne informacje. Czy immersja językowa to tylko technika nauczania języka np. w szkołach językowych czy można też mówić o immersji, gdy samemu uczymy się języka w domu, starając się jak najbardziej otoczyć tym językiem np. poprzez słuchanie radia czy oglądanie seriali w tym języku?

Z wyrazami szacunku

W.

Szanowna Pani,

jak w każdej nauce i dziedzinie wiedzy, tak i w glottodydaktyce są różne teorie dotyczące określonego zjawiska i różne rozumienia terminów. Immersja to „zanurzenie się” w języku, czyli posługiwanie się językiem we wszystkich sytuacjach. Być może są teorie glottodydaktyczne, które traktują immersję węziej, czyli w opisany przez Panią sposób (oglądam filmy, słucham radia w języku obcym, ale z domownikami rozmawiam w swoim). Na ogół w takim wypadku mówi się o immersji częściowej.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski