Indianin

Czy nazwa Indianie również po polsku jest niepoprawna politycznie? Czy jest to tylko sztuczne przenoszenie anglosaskich sporów na nasz grunt? Jeśli mimo wszystko należałoby jej unikać, to czym ją zastąpić (zgrabniej niż Rdzenni Mieszkańcy Am. Płn.).

Z góry dziękuję

D.

W najnowszych wydawnictwach słownikowych przy haśle Indianin nie pojawia się żadna nota o użyciu, co oznacza, że wyraz ten jest nadal kwalifikowany jako neutralny. Należy być jednak świadomym pewnych tendencji globalnych. W wielu językach zmieniają się tradycyjne nazwy narodów i grup etnicznych. W angielskich, ale też w np. czeskich podręcznikach do geografii nie czytamy już o Indianach, lecz o rdzennych Amerykanach (w USA Native Americans) lub o pierwszych narodach (w Kanadzie First Nations). Coraz częściej pisze się tak również w polskiej prasie. Nie ma jednak obecnie konieczności bezwzględnego dostosowywania się do tych tendencji.

Adam Wolański