Indie

Jaka jest prawidłowa pisownia: Indie czy India (chodzi o państwo, nie o region)?
Pytanie nie dotyczy pisowni, ale wyboru właściwej formy wyrazowej. Językoznawcy dawniej lansowali formę India w odniesieniu do państwa, a Indie – w odniesieniu do regionu, obejmującego także kilka sąsiednich państw. Nazwa India nie przyjęła się jednak i zarówno o regionie, jak i o państwie mówimy dziś Indie. Więcej o tym – zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN, hasło Indie.
Mirosław Bańko