Informator „Przebiegły”

Proszę o poradę i wskazanie prawidłowej formy. Jeśli w zapisie pseudonimu stosujemy tylko cudzysłów, np. informator „Przebiegły”, to czy ten pseudonim odmieniamy, która forma będzie właściwa: doniesienie informatora „Przebiegły”, czy doniesienie informatora „Przebiegłego”?

Wyrażenie informator „Przebiegły” zawiera przydawkę w tzw. apozycji, czyli umieszczaną po rzeczowniku. W części takich konstrukcji przydawka wchodzi z rzeczownikiem nadrzędnym w związek zgody, czyli uzgadnia swą formę z formą rzeczownika (np. świnka Peppa, świnki Peppy itd.). Inne jednak mają składnię rządu – wyraz określany wymaga od określającego występowania w mianowniku (kino „Wisła", w kinie „Wisła" itd.). Granica między tymi dwoma typami nie jest wyraźna, natomiast można sądzić, że nazwy, które zostały wyodrębnione cudzysłowem (pseudonimy, nazwy lokali itd.) tworzą ten drugi typ połączeń. A zatem powiedzielibyśmy raczej: doniesienie informatora „Przebiegły” niż: doniesienie informatora „Przebiegłego”.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski