Instagram

Instagram

1.12.2020
30.01.2020

Dzień dobry,

moje pytanie dotyczy odmiany rzeczownika / nazwy własnej Instagram. Razi mnie popularna forma dopełniacza i biernika Instagrama (np. Nie mam dostępu do Instagrama, LubięInstagrama). W moim odczuciu powinno być w dopełniaczu Instagramu, w bierniku Instagram (odmiana jak telegram).

Bardzo proszę o wyjaśnienie, która forma jest poprawna.


Pozdrawiam

Ewa Likowska

Szanowna Pani,

co do biernika nie powinniśmy mieć wątpliwości – Instagram jest rzeczownikiem nieżywotnym, a zatem wzorcowo mówimy: Wstawił dwa zdjęcia na Instagram, Lubię Instagram. Formy biernika z końcówką -a (Wstawił dwa zdjęcia na Instagrama, Lubię Instagrama) są potoczne – tak, jak analogiczne formy takich nazw jak laptop (wzorcowo: Kupiłam laptop, potocznie: Kupiłam laptopa), SMS (wzorcowo: Wysłał SMS, potocznie: Wysłał SMS-a) itd.

Jeśli chodzi o dopełniacz, to – jak wiadomo – nie ma reguł, które by określały, które rzeczowniki męskie nieżywotne przybierają końcówkę -a, a które -u. Wyraz Instagram, jako stosunkowo nowy w polszczyźnie, tworzy (na razie?) obie formy dopełniacza (Nie lubię Instagrama i Nie lubię Instagramu), a która z nich zwycięży (jeśli któraś zwycięży) – czas pokaże.


Z pozdrowieniami

Porada opublikowana: 30.01.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 1.12.2020

    Serwis Instagram preferuje wariant Instagramu, o czym świadczy komunikat Zaloguj się do Instagramu wyświetlany na dole strony.

    Patrycjusz Pilawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego