Instagram

Dzień dobry,

moje pytanie dotyczy odmiany rzeczownika / nazwy własnej Instagram. Razi mnie popularna forma dopełniacza i biernika Instagrama (np. Nie mam dostępu do Instagrama, LubięInstagrama). W moim odczuciu powinno być w dopełniaczu Instagramu, w bierniku Instagram (odmiana jak telegram).

Bardzo proszę o wyjaśnienie, która forma jest poprawna.

Pozdrawiam

Ewa Likowska

Szanowna Pani,

co do biernika nie powinniśmy mieć wątpliwości – Instagram jest rzeczownikiem nieżywotnym, a zatem wzorcowo mówimy: Wstawił dwa zdjęcia na Instagram, Lubię Instagram. Formy biernika z końcówką -a (Wstawił dwa zdjęcia na Instagrama, Lubię Instagrama) są potoczne – tak, jak analogiczne formy takich nazw jak laptop (wzorcowo: Kupiłam laptop, potocznie: Kupiłam laptopa), SMS (wzorcowo: Wysłał SMS, potocznie: Wysłał SMS-a) itd.

Jeśli chodzi o dopełniacz, to – jak wiadomo – nie ma reguł, które by określały, które rzeczowniki męskie nieżywotne przybierają końcówkę -a, a które -u. Wyraz Instagram, jako stosunkowo nowy w polszczyźnie, tworzy (na razie?) obie formy dopełniacza (Nie lubię Instagrama i Nie lubię Instagramu), a która z nich zwycięży (jeśli któraś zwycięży) – czas pokaże.

Z pozdrowieniami

Porada opublikowana: 30.01.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Serwis Instagram preferuje wariant Instagramu, o czym świadczy komunikat Zaloguj się do Instagramu wyświetlany na dole strony.

    Patrycjusz Pilawski