Interpretujemy regulamin

Szanowni Państwo,

jak należy rozumieć drugie zdanie w poniższym fragmencie?

„Członkowie rady będący członkami komisji doktorskiej, nie biorą udziału w głosowaniu rady, które dotyczy postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, w związku z którym pełnią swoje funkcje. Osoby te podlegają wyłączeniu od udziału w głosowaniu, są jednak uwzględniane przy obliczaniu wymaganego quorum”.

Czy osoby te pomija się przy ustalaniu kworum, czyli np., gdy członków rady jest 60, a owych osób wyłączonych 7, to kworum wynosi 27?

Czy może liczba tych osób zawiera się w kworum, zatem gdy członków rady jest 60, to kworum będzie 31, mimo że uprawnionych do głosowania będzie 53?

Kworum (quorum) to ‘minimalna liczba członków jakiejś organizacji lub innej podobnej całości konieczna do tego, by podejmowane decyzje były prawomocne’. Drugie zdanie przywołanego fragmentu regulaminu mówi wyraźnie, że członkowie rady, pełniący funkcje w przewodzie doktorskim określonej osoby, są wliczani do wymaganego kworum rady, lecz nie biorą udziału w głosowaniu dotyczącym tego doktoranta, w którego komisji pracowali.

Gdyby zatem przyjąć, że kworum 60-osobowej rady stanowi połowa jej członków plus jedna osoba (czyli 31 osób), a wyłączonych z głosowania jest 7 członków rady będących jednocześnie członkami określonej komisji doktorskiej, to uprawnione do głosowania nad przyznaniem temu doktorantowi stopnia naukowego będą 53 osoby.

Adam Wolański