Interpunkcja przydawek nierównorzędnych

Dlaczego nie podstawiono przecinka pomiędzy przymiotnikami określającymi słowo książka: Moim zdaniem Akademia pana Kleksa to najlepsza polska książka dla dzieci?

Przecinek jest zbyteczny we wskazanym w pytaniu miejscu, ponieważ mamy tu do czynienia z tzw. przydawkami nierównorzędnymi. Pierwsza w kolejności przydawka określa połączenie drugiej przydawki i określanego przez nią rzeczownika. W takich sytuacjach użycie przecinka stanowi błąd interpunkcyjny, por.

  • [najlepsza (polska książka)] (= ‘najlepsza z polskich książek’), np. Najlepsza polska książka dla dzieci to „XYZ”;
  • [pierwszy (powojenny film)] (= ‘pierwszy z powojennych filmów’), np. Pierwszy powojenny film polski dotyczył kwestii okupacyjnych;
  • [współczesna (polska literatura)] (= ‘współczesna część polskiej literatury’), np. Współczesna polska literatura ma niewiele tłumaczeń na języki obce.
Adam Wolański