Interpunkcja rozwiniętej przydawki imiesłowowej

Jak powinna wyglądać interpunkcja w tym zdaniu: Założona w 2018 roku organizacja, na ten moment zatrudnia ponad 150 osób?

Czy założona traktujemy jako orzeczenie? Przyznam, że mam problem z takimi zdaniami.

Z góry dziękuje za pomoc.

Orzeczeniem w przywołanym wypowiedzeniu jest czasownik zatrudnia. Wyrażenie: założona w 2018 roku to tzw. rozwinięta przydawka imiesłowowa. W polszczyźnie wzorcowej przydawka taka powinna mieć szyk porzeczownikowy. Jeśli przydawki tego rodzaju składają się z wielu członów, są wówczas wydzielane z obu stron przecinkami (a czasami nawet myślnikami). W tym wypadku nie jest to konieczne. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że wyrażenie na ten moment jest potoczne i nie pasuje stylistycznie do reszty zdania.

Reasumując: przywołane zdanie, aby można je było uznać za poprawne – również pod względem interpunkcyjnym – powinno mieć następujący kształt:

  • Organizacja założona w 2018 roku zatrudnia obecnie ponad 150 osób,

ale:

  • Organizacja, założona w 2018 roku w Wielkiej Brytanii przez Jana Kowalskiego, zatrudnia obecnie ponad 150 osób

albo:

  • Organizacja założona w 2018 roku w Wielkiej Brytanii przez Jana Kowalskiego zatrudnia obecnie ponad 150 osób.
Adam Wolański