Interpunkcja tzw. określeń predykatywnych

Szanowni Państwo,

zastanawiam się, czy w poniższej kwestii dialogowej potrzebny jest przecinek w oznaczonym miejscu:

„Czy ja w ogóle dam radę to udźwignąć? — jęknął(,) zmartwiony.”?

Człon: jęknął zmartwiony zawiera tzw. określenie predykatywne. Konstrukcje tego rodzaju informują o cechach osoby wykonującej jakąś czynność w trakcie trwania tej czynności. Stanowią zwykle przymiotnikowe lub imiesłowowe określenia czasownika. Mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

Jeśli określenie predykatywne nie jest rozbudowane, a zwłaszcza gdy jest jednym wyrazem – jak w omawianym tu wypadku – przecinek nie jest konieczny. Jeśli natomiast określenie takie jest rozbudowane, przecinek zwyczajowo stawiamy (por. np. Wzdychał co chwilę, znudzony długim życiem).

Adam Wolański