Interpunkcja w zdaniu z równaniem z klamrą

Szanowna Redakcjo,

który z poniższych zapisów jest właściwszy?

Współczynnik jest zdefiniowany następująco:

Z góry dziękuję za odpowiedź

DN

Szanowny Panie,

po tzw. wzorach wystawionych (czyli składanych w osobnym wierszu) można w ogóle nie stosować znaków interpunkcyjnych na końcu poszczególnych wierszy wzoru. Światło typograficzne niepełnego wiersza jest dużo mocniejszym delimitatorem typograficznym niż przecinek, średnik czy kropka zamykająca zdanie.

Jeśli w ogóle stosuje się interpunkcję, to powinna być ona ograniczona do kropki zamykającej całe wypowiedzenie, którego częścią jest wzór wystawiony. Nie zaleca się stosowania przecinków ani średników po poszczególnych wierszach wzoru, aby nie wchodziły one w konflikt ze znakami działań w sytuacji, gdy dłuższy wzór nie mieści się w jednym wierszu i jest dzielony na mniejsze fragmenty.

Kropka zamykająca całe wypowiedzenie powinna się znajdować na linii podstawowej ostatniego wiersza wzoru, tuż po ostatnim symbolu. A zatem drugi z przedstawionych przez Pana zapisów jest pod tym względem poprawny (zbyteczny jest w nim średnik na końcu pierwszego z dwóch wierszy wzoru).

Adam Wolański