Interpunkcyjny dylemat

Szanowni Państwo,

zastanawiam się nad interpunkcją takiego zdania: „Kolejnym etapem tworzenia nie tyle strategii marketingowej, ile wizerunku samego produktu(,) była sesja zdjęciowa”. Czy ten przecinek jest konieczny? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie jest zdaniem pojedynczym. Jedyny obligatoryjny przecinek powinien wystąpić na granicy dwóch przeciwstawnych członów skorelowanych wskaźnikiem zespolenia nie tyle – ile (przed ile). Fakultatywnie można wydzielić przecinkami lub myślnikami z obu stron ów – niejako doprecyzowujący sens całości – fragment połączony spójnikiem skorelowanym. Uczyni to strukturę długiego przecież zdania przejrzystszą, por.

Kolejnym etapem tworzenia – nie tyle strategii marketingowej, ile wizerunku samego produktu – była sesja zdjęciowa.

Adam Wolański