Inwentaryzacja

Szanowni Państwo,
mam kłopot ze słowem inwentaryzacja używanym w kontekście robienia porządków w szafie z ubraniami. Czy dopuszczalne jest użycie sformułowania inwentaryzacja szafy?
Dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
AW
Inwentaryzacja to nazwa urzędowa. W odniesieniu do spraw domowych użyłoby się jej jedynie żartobliwie. Nie oznacza ona zresztą robienia porządków, lecz wykonywanie urzędowego spisu rzeczy będących własnością jakiejś instytucji.
Podobne znaczenie ma remanent – to spisywanie tego, co znajduje się w sklepie lub magazynie. Remanent jest jednak używany także w znaczeniu przenośnym, jako potoczna nazwa przeglądu rzeczy (często połączonego z robieniem porządków) znajdujących się w domu, w garażu czy w piwnicy. O sprawdzeniu zawartości szafy pod kątem pozbycia się z niej zbędnych ubrań powiemy zatem: remanent, a nie inwentaryzacja.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...