Inwentura

Dzień dobry,

Coraz częściej słyszę określenie inwentura zamiast inwentaryzacja. Czy to są synonimy? Czy inwentura jest określeniem poprawnym? Skąd właściwie taka zmiana się wzięła?

Inwentura jest słowem dawnym (używanym głównie w XIX wieku), obecnie – jak można sądzić – przeżywającym swą drugą młodość. Wywodzi się z łaciny (inventura – 'to, co ma się znajdować') i jest synonimem  zapożyczonej z języka francuskiego inwentaryzacji (która pojawiła się w polszczyźnie najprawdopodobniej w II połowie XIX w.). Trudno dociec przyczyn ożywania tego słowa; można sądzić, że była używana cały czas w tekstach specjalistycznych i teraz powoli rozszerza swój zasięg.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski