Inwestycyjno-bankowy, inwestycyjnobankowy, bankowoinwestycyjny

Inwestycyjno-bankowy, inwestycyjnobankowy, bankowoinwestycyjny
4.10.2016
Szanowni Państwo!
W Wielkim słowniku ortograficznym PWN można znaleźć hasło inwestycyjno-bankowy z odniesieniem do reguły nr 186, co oznacza, że dwa człony tego przymiotnika zostały uznane za równorzędne znaczeniowo. Nie przychodzi mi do głowy nic, co byłoby i inwestycyjne, i bankowe. Istnieje za to wiele podmiotów związanych ze szczególnym rodzajem bankowości, jakim jest bankowość inwestycyjna, a słowa inwestycyjnobankowy w słowniku nie ma. Czy mógłbym prosić Państwa o komentarz?
Trudno mi odpowiadać za autorów słownika. Przymiotnik dotyczący bankowości inwestycyjnej powinien mieć postać bankowoinwestycyjny (tak jak prawnoautorski ‘dotyczący prawa autorskiego’, prawnokarny ‘dotyczący prawa karnego’) lub – tak jak Pan sugeruje – inwestycyjnobankowy (jak cywilnoprawny ‘dotyczący prawa cywilnego’).
Inaczej mówiąc – jeśli wyrażenie składa się z elementów niewspółrzędnych (bankowość → jaka? → inwestycyjna), to utworzony od niego przymiotnik powinien być zapisywany łącznie, nie zaś (jak sugeruje SO) z łącznikiem. Kwestią dyskusyjną jest jedynie kolejność elementów w takim przymiotniku – czasami szyk „wyraz nadrzędny + wyraz podrzędny” zostaje zachowany (por. prawnoautorski), czasami jest on odwrócony (por. cywilnoprawny). Decyduje o tym uzus.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!