Irena Bajka-Murek

Szanowni Państwo

Proszę o pomoc w odmianie nazwiska Irena Bajka-Murek, a dokładniej jego poprawnej formy w bierniku. Jeśli pani Irena podpisywałaby dokumenty, to byłyby one podpisane przez „Panią Irenę Bajkę-Murek” czy „Panią Irenę Bajka-Murek”? Według mnie pierwsza forma jest poprawna, gdyż powinniśmy odmienić oba człony nazwisk oraz człon „Bajka” jest zakończony na literę A poprzedzoną miękką spółgłoską J (czyli powinien być odmieniany jak rzeczownik rodzaju żeńskiego).

W polszczyźnie jedyną grupę kobiecych nazwisk odmiennych – rodzimych i obcych – stanowią te, które są zakończone samogłoską -a. A zatem w przywołanym w pytaniu nazwisku dwuczłonowym odmianie będzie podlegał tylko człon pierwszy. Cała nazwa własna osobowa będzie miała następujący wzór odmiany:

  • D. Ireny Bajki-Murek,
  • C. Irenie Bajce-Murek,
  • B. Irenę Bajkę-Murek,
  • N. Ireną Bajką-Murek,
  • Ms. (o) Irenie Bajce-Murek.
Adam Wolański