Ironia w celu pochwalenia

Dzień dobry, czy ironia może zostać użyta w celu pochwalenia drugiej osoby?

Na tak ogólne pytanie trudno udzielić odpowiedzi. Nie wiemy, jaki charakter ma wyrażenie (zdanie) ironiczne, jakie są relacje między chwalącym a chwalonym, w jakim tekście ma się znaleźć wyrażenie ironiczne itd. Nie ma ogólnych wskazówek ani przeciwskazań dotyczących zakresu użycia ironii, więc nie można wykluczyć zastosowania jej w akcie chwalenia.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski