Jak dedykować?

Dedykacje w książkach od autorów powinny brzmieć: Dla Dagmary Henryk Sienkiewicz czy Dagmarze Henryk Sienkiewicz, czy obie są poprawne ? Czy forma dla to rusycyzm?
Dla nie jest tutaj rusycyzmem, ale bardziej tradycyjna konstrukcja w wypadku dedykacji to: Dagmarze Henryk Sienkiewicz – z celownikiem. Mamy tu bowiem w domyśle czasowniki dedykować, ofiarowywać, wpisywać się itd., a one wymagają celownika – formuła Dagmarze Henryk Sienkiewicz jest w istocie elipsą zdania typu: Dagmarze wpisuję dedykację, Dagmarze ofiarowuję swój wpis, Dagmarze dedykuję tę książkę.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski