Jak nazwać „osłonkę”?

Jestem ciekaw Państwa opinii na temat poprawności użycia wyrazu kondon. Słownik języka polskiego opracowany przez Aleksandra Zdanowicza i wydany w 1861 r. przez M. Orgelbranda podaje: „kondon – osłona w kształcie woreczka z pęcherzyny, obwójka”. Później formę kondon odnotował jeszcze Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego. Nowsze słowniki podają już chyba tylko kondom. Czy uzus definitywnie zniósł dawne zapisy słownikowe, czy też da się obronić ten niepopularny dziś wariant?

Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (Warszawa, PWN, 1999), a także Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego podają obie formy, przy czym kondon jest kwalifikowany jako potoczny.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski