Jak nic

Szanowni Państwo,
czy błędem jest użycie sformułowania jak nic …
Np. Jak nic na pewno się przeziębię …, albo Jak nic ma do tego talent…
Pytam ponieważ spotkałem się z opinią, że nie ma takiego sformułowania, i oceną, że wypowiedź taka świadczy o niskiej klasie społecznej.

Z góry dziękuje za odpowiedź
Z wyrazami szacunku
Maciej Malinowski
Szanowny Panie,
wyrażenie jak nic… istnieje w polszczyźnie – jest potocznym odpowiednikiem konstrukcji: nie ma wątpliwości, że…, na pewno… . To, czy jest użyte poprawnie, zależy od tego, w jakim otoczeniu stylistycznym się pojawiło i w jakiej sytuacji zostało użyte. Jak już wspomniałam, jest to potocyzm, a więc wyrażenie używane w sytuacjach nieoficjalnych, gdy uczestnicy rozmowy pozostają ze sobą na stopie koleżeńskiej.

Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski