Jak odmieniać nazwę iPod Touch?

 
Jak odmieniać nazwę iPod Touch?
9.09.2009
Witam!
Zastanawiam się, jak odmieniać nazwę iPod Touch. Czy odmieniamy jej pierwszą część (iPoda Touch), drugą (iPod Toucha) czy też obie (iPoda Toucha)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Elżbieta Kozieł
Takie nazwy firmowe złożone z elementów niewspółrzędnych (składnikiem nadrzędnym jest tu iPod, podrzędnym zaś Touch) odmieniane bywają u nas trojako, a więc każdy z podanych przez Panią sposobów ilustruje nasz zwyczaj językowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że należy dokonać oceny tych form.
Zasadniczo w języku polskim powinniśmy odmieniać wszystkie wyrazy, które możemy przypisać do jakiegoś wzoru odmiany, a nieodmienność to odstępstwo od tej reguły, do którego powinno dochodzić wyjątkowo. A skoro oba składniki nazwy możemy bez problemu odmieniać, za formę optymalną należy uznać trzecią, i mówić o iPodzie Touchu itd.
Z najgorszą z form wymienionych w pytaniu uważam drugą. Łatwo sprawdzić, że w częściej używanych nazwach o podobnej budowie taka odmiana razi, powiemy np. nowy model Volkswagena Golfa, a nie Volkswagen Golfa. Rozumiem wprawdzie, że przy takiej odmianie nazwę traktuje się jako niepodzielną całość, a w związku z tym końcówkę dodaje się po niej. Jeśli jednak chcemy ograniczyć się do jednokrotnego użycia końcówki (co jest sensowne), mamy lepszy sposób. Jest nim odmienność wyłącznie pierwszego składnika, nadrzędnego przecież. Ten sposób tworzenia form fleksyjnych nazw tego typu uznałbym za akceptowalny.
I jeszcze ciekawostka: w nazwie handlowej producent stosuje małą literę w zapisie drugiego wyrazu (iPod touch); ale to inny problem językowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!