Jak odpowiedzieć na niegrzeczny mail?

Szanowna Redakcjo!
Otrzymuję często elektroniczną pocztę handlową mniej więcej takiej treści: „Czy jest…?” i tu pada nazwa towaru i, ewentualnie, prośba o inne informacje. Ani miasta, ani daty, tytułu, imienia, nazwiska, firmy, po prostu nic poza zwykle niestosownym Witam! i zdawkowym Pozdrawiam (też bez inicjałów). Nie wiem z kim mam do czynienia!
Odpowiadając na taki imejl, jak go rozpocząć, a jak zakończyć, skoro zależy mi na wizerunku także w dziedzinie korespondencji?
Piotr, Gliwice
Odpowiadając na tego typu mail, wykraczający poza wszelkie możliwe normy stosowności, trzeba – tonem ukrytego pouczenia – odpowiedzieć, używając formuł grzecznościowych z najwyższej półki. Na przykład: „Szanowny Panie, odpowiadając na Pana pytanie, pragnę donieść, iż…”, a zakończyć formułą również nacechowaną szacunkiem: „Z wyrazami poważania… [imię, nazwisko, ewentualnie funkcja]”. Takie odpowiedzi dają często do myślenia korespondentom, którzy następnym razem formę maila jednak modyfikują. Nie można natomiast zniżyć się do poziomu korespondenta, odpowiadając w podobny sposób.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski