Jak odróznić biernik od dopełniacza?

Bardzo proszę o pomoc w sprawie naszej deklinacji. W jaki sposób odróżnić biernik od dopełniacza (oczywiście chodzi mi o formy synkretyczne)? Potrafię to zrobić na poziomie składni, a jak tego dokonać na poziomie leksemu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Najprościej zamienić dane słowo na inne, innego rodzaju. Na przykład rzeczownik występujący w zdaniu „Spotkałem Piotra” ma formę biernika, a nie dopełniacza, gdyż w bierniku jest bez wątpienia rzeczownik w zdaniu „Spotkałem Renatę”. U podstaw tego argumentu leży oczywiście założenie, że czasownik nie zmienia swojej rekcji zależnie od rzeczownika, z którym się łączy.
Czy powyższe kryterium działa „na poziomie składni”, a nie „na poziomie leksemu”, zależy od tego, jak Pani rozumie te pojęcia. Moim zdaniem ono jest skladniowe, ale bez odwołania się do składni, czyli do kontekstu, nie umiem skutecznie odróżnić biernika od dopełniacza.
Mirosław Bańko, PWN