Jak prostować?

Szanowni Eksperci!
W jaki sposób uprzejmie zwrócić uwagę, gdy ktoś w sytuacji oficjalnej podał moje nazwisko w niewłaściwym brzmieniu (np. gdy używam podwójnego nazwiska, a w adresowanym do mnie piśmie podano tylko nazwisko panieńskie)?
Z poważaniem
Mira
W odpowiedzi należy uprzejmie zwrócić korespondentowi uwagę, najlepiej w końcowej części pisma lub w postscriptum: „Posługuję się podwójnym nazwiskiem…” lub „Moje nazwisko ma formę…”. Zawsze należy zrobić to tak, by korespondentowi – mimo że popełnił błąd – nie sprawić przykrości. Zaleca się w takich razach używanie form typu JA, np. „(Ja) mam nazwisko w formie…”, nie typu TY, np. „(Ty) pomyliłeś moje nazwisko / pan pomylił moje nazwisko”.
W sytuacjach kontaktu bezpośredniego zwracamy uwagę na pomylenie przez kogoś naszego nazwiska wtedy, gdy znajomość nazwiska ma służyć w przyszłości identyfikacji naszej osoby, dalszej z nami współpracy itp. Wtedy zaś, gdy ma miejsce jakaś uroczystość i „mistrz ceremonii” pomyli nazwisko, lepiej nie zwracać na to uwagi.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski