Jak się odmienia Mieszko II?

Szanowna Redakcjo,
chciałbym zapytać o prawidłową odmianę nazw własnych typu Mieszko II. Jak wygląda dopełniacz: Mieszka II czy też Mieszka II-ego? Która forma jest wzorcowa? Wydaje mi się, że ta pierwsza, jednak w pewnym miejscu spotkałem się z orzeczeniem, że należy odmieniać 2. człon nie tylko w mowie, ale i w piśmie. A może oba rozwiązania są akceptowane, tylko na dwóch płaszczyznach normy?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Do liczebników porządkowych zapisanych cyfrowo nie należy dopisywać końcówek fleksyjnych. Dotyczy to zarówno liczb złożonych z cyfr arabskich, jak i liczb zapisanych systemem rzymskim, nie piszemy więc 1-szego kwietnia, lecz 1 kwietnia, nie piszemy Mieszka II-ego, lecz Mieszka II.
Jeżeli zapis przy użyciu cyfr arabskich mógłby budzić wątpliwość, czy chodzi o liczebnik porządkowy, czy główny, wolno po liczbie postawić kropkę na znak, że reprezentuje ona liczebnik porządkowy. Niektóre wydawnictwa normatywne (w tym WSO PWN) wyostrzają ten przepis, twierdząc, że kropkę po liczbie reprezentującej liczebnik porządkowy trzeba postawić zawsze, chyba że z kontekstu jednoznacznie wynika, że nie mamy do czynienia z liczebnikiem innego typu (jak np. w zapisie dat). W zasadzie są to równoważne stanowiska, różniące się rozkładem akcentów. Myślę jednak, że dużo racjonalniej jest pozostawić decyzję o użyciu kropki decyzji piszących, gdyż ostatecznie to oni oceniają, czy kontekst umożliwia kwalifikację liczby jako liczebnika określonego typu, czy nie.
Jeśli chodzi o zapis liczebników z użyciem cyfr rzymskich, to kropek nie stosujemy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski