Jak się odmienia łub?

Zamierzam niebawem otworzyć sklep internetowy i sprzedawać w nim, między innymi, kosze wyplatane z… ŁUBÓW czy ŁUBY? Powszechnie funkcjonuje forma: kosz z łuby, ale mam wątpliwości, czy jest ona poprawna i bardzo proszę o pomoc.

Serdecznie pozdrawiam
Agata Marcinkowska

Zapewne ma Pani zamiar sprzedawać kosze z kory drzewa, z pasów kory – tym jest bowiem łub. Jest to rzeczownik rodzaju męskiego, a więc jego dopełniacz liczby mnogiej brzmi łubów (kosz z łubów). Do wskazania surowca służy też konstrukcja z nazwą łub w dopełniaczu liczby pojedynczej – kosz z łubu. Forma (z) łuby wskazywałaby na to, że mamy do czynienia z rzeczownikiem łuba, który w polszczyźnie ogólnej nie funkcjonuje.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski