Jak się przedstawiać na antenie?

 
Jak się przedstawiać na antenie?
15.09.2003
Dzień dobry! Moje pytanie dotyczyć będzie kultury. Nie tyle kultury języka, co raczej kultury zachowań językowych – o ile termin taki w ogóle istnieje (jeżeli nie, to niniejszym go wprowadzam…).
Dawno, dawno temu korespondenci telewizyjni i radiowi zaczynali ZAWSZE swe wypowiedzi od dość sympatycznego moim zdaniem sformułowania: „Dzień dobry”, po czym po prostu się przedstawiali. Należę do pokolenia raczej starszego, pamiętam więc do dzisiaj sympatyczne sformułowania typu: „Dzień dobry Państwu, z Nowego Jorku mówi dla Państwa Bartosz Janiszewski”, „Dzień dobry Państwu, z Rzymu dla Dziennika Telewizyjnego mówi Zygmunt Moskwa”. Moje pytanie brzmi: jak w kontekscie niegdysiejszych kulturalnych zachowań odbierać dzisiejsze trajkotanie korespondentów zakańczane schematem typu: „Jan Kowalskiiii, Pćim Dolnyyyy, Eremefefemmmm…”? Moim zdaniem to po prostu brak elementarnej kultury i szacunku dla widza, czy słuchacza. Uprzejmie proszę o pogląd językoznawcy, pozdrawiając jednocześnie serdecznie!
Chciałbym rozpocząć od „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani”, niestety brak podpisu uniemożliwia mi to… Jak zatem widać, jest trochę kłopotów w naszym komunikowaniu się, zwłaszcza medialnym (sam nie jestem na przykład zwolennikiem początkowego „Dzień dobry” w tekstach pisanych). Mnie także razi „podpis” w mówieniu. Rozumiem, że z „Dzień dobry” w korespondencjach zrezygnowano ze względu na czas, a mówiony „podpis” tam pojawił się z przyczyn, ogólnie mówiąc, „promocyjnych”. Moim zdaniem w telewizji wystarczyłby podpis rzeczywisty, u dołu ekranu, w radiu zaś oczekiwałbym przedstawienia się najpierw, bym wiedział, z kim mam przyjemność. Jakie to radio, nie trzeba mi mówić – wiem, czego słucham. Ale na kształtowanie się praktyk grzecznościowych w mediach językoznawcy nie mają zbyt dużego wpływu.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!