Jak sortować wyrazy?

Witam!
Czy wybór metody sortowania alfabetycznego haseł w zależności od rodzaju publikacji jest uregulowany w jakiś oficjalny sposób? Czy biorąc pod uwagę wskazówki z Edycji tekstów A. Wolańskiego (s. 367–368), błędem jest zastosowanie w leksykonie czy encyklopedii sortowania alfabetycznego metodą litera po literze zamiast słowo po słowie? Wydaje mi się, że sortowanie haseł w słowniku metodą słowo po słowie byłoby błędem, ale czy można tę zasadę niejako odwrócić?
Michał Rowiński
W encyklopediach i leksykonach zwykle używany jest porządek „słowo po słowie”, gdyż dzięki niemu np. wszyscy królowie o imieniu Jan znajdują się koło siebie (w porządku „litera po literze” mogłaby je rozdzielić jakaś Janina). W słownikach natomiast, zwłaszcza ortograficznych, bardziej użyteczny jest porządek „litera po literze”, gdyż wyrazy pisane łącznie i identyczne poza tym wyrazy pisane rozdzielnie znajdują się wtedy koło siebie i nie trzeba ich szukać w różnych miejscach. Nad wyborem jednego z wariantów porządku alfabetycznego warto się jednak każdorazowo zastanowić. Jeśli na przykład w słowniku frazeologicznym wyrażeniami hasłowymi są całe związki frazeologiczne, to porządek „słowo po słowie” jest dobrym rozwiązaniem, dzięki niemu np. pas cnoty, pas słucki i pas startowy tworzą jeden szereg.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski