Jak wymawiać ?

Kiedyś w mojej obecności wywiązała się dyskusja nt. poprawnej wymowy wyrazów zakończonych , . Koleżanka fonetyk i językoznawca dowodziła, iż wymowa, w której słychać [ę], a nie [e] itp. jest niepoprawna (zbyt staranna; notabene nie była ZBYT staranna, raczej normalna). Nie zgadzam się z nią i dlatego postanowiłam zapytać.
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
D.B.
W potocznej polszczyźnie końcowe jest wymawiane ustnie, np. [umyjśe], [vidzeće], [dajmi te deske]. W starannej wymowie możemy w tej pozycji usłyszeć samogłoskę unosowioną lub ustną, przy czym jeśli kilka kolejnych wyrazów kończy się w pisowni na , to staranny mówca zwykle w którymś z nich zachowuje nosowość, np. [dajmi tę deske]. W sumie lepiej „niedonosowić” niż „przenosowić”. Pedantyczna wymowa nosowa każdego końcowego jest rażąca, np. [umyjśę], [widzęćę].
Inaczej jest z wyrazami zakończonymi na , te bowiem zawsze są wymawiane z samogłoską nosową na końcu.
Myślę, że Pani koleżanka, zajmująca się fonetyką, nie miała na myśli nic innego niż to, co tu napisałem.
Mirosław Bańko